Bayrak Çeşitleri

Okul Flamaları

Okul flamaları iki yüzü de farklı şekilde tasarlanmış olup ön yüzü kırmız renktedir. Ön yüzde Bakanlık amblemine, kurum adına, kuruluş tarihine yer verilir. Arka yüzü ise bakanlığın rengi ile kurumun renginden oluşan üçgen şeklinde tasarlanan iki renkten oluşur. Okul Flamasında, Türk bayrağı ölçüsüyle ya da flama ile ilgili mevzuat esas alınır. 100×150 cm ebatlarında ya da 150×225 cm ebatlarında kullanılır.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen Beyaz bayrak projesi çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan okullara beyaz bayrak verilmektedir. Okul Flaması, Temiz okul Bayrağı olarak da geçmektedir. 70×105 veya 100×150 ebatlarında Raşel Kumaştan imal edilmiştir. Kenarlarındaki Kopçalarıyla asılmaya kolay sağlamaktadır.

Eko-Okullar Programı ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Eko-Okullar Avrupa ölçeğinde programlanmış bir proje olup, çevre için yapılan kapsamlı bir okul aktivitesidir. Eco School Bayrağı 100x150cm ebatlarında Raşel kumaştan imal edilmiştir.